Kto może publikować zdjęcia dziecka, jakie to mogą być zdjęcia oraz gdzie można je publikować?

Czy szkoła ma prawo bez zgody rodziców do takich publikacji?


Przede wszystkim wizerunek dziecka czyli dziecko uwidocznione na zdjęciu lub na filmiku umieszczonym w mediach społecznościowych w taki sposób, że można je łatwo zidentyfikować jest dobrem prawnie chronionym tzn. każdy człowiek ma prawo do decydowania o tym czy jego wizerunek zostanie np. utrwalony i opublikowany. Jest to tzw. dobro osobiste, które jest chronione zarówno w art. 23 i 24 kodeksu cywilnego, w przepisach prawa autorskiego oraz RODO. Wizerunkiem dziecka co do zasady dysponuje jego rodzic i to rodzic winien udzielić zgody na użycie wizerunku.

Wizerunek podlega ochronie jako tzw. dana osobowa. Zgodnie z art. 8 RODO przetwarzanie danych czyli używanie danych osobowych dziecka do 16 lat wymaga wyrażenia zgody rodzica lub innej osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę nad dzieckiem. Dziecko które ukończyło 16 lat może wyrazić taką zgodę samodzielnie. Zatem co do zasady aby szkoła mogła publikować zdjęcia uczniów np. na stronie internetowej musi uzyskać odpowiednią zgodę czy to rodzica czy to dziecka. Zgoda powinna być wyraźna i niedorozumiana. Zgoda taka jest zarazem zgodą na rozpowszechnianie wizerunku wskazaną w art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Szkoła równocześnie powinna spełnić obowiązek informacyjny oraz poinformować o możliwości wycofania zgody.

Kiedy palcówka edukacyjna nie potrzebuje zgody na publikacje zdjęć dzieci?
Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej (art. 81 ust. 1). Rozpowszechnianie wizerunku nie wymaga zgody, jeśli jest elementem przedstawionej całości, np. imprezy publicznej, zgromadzenia. Jeśli więc na zdjęciu są dzieci, które stanowią jedynie szczegół całości, to szkoła nie potrzebuje zgody na rozpowszechnianie takiego zdjęcia. Zdjęcia pojedynczych uczniów, czy nawet niewielkich, ale rozpoznawalnych grupek – będą takiej zgody wymagały. Zatem szkoła nie musi prosić o zgodę gdy np. publikuje zdjęcie przedstawiające wiele dzieci zgromadzonych razem czyli swoich uczniów np. w czasie apelu, zakończenia roku czy bawiących się gromadnie na palcu zabaw. Jeżeli jednak na zdjęciu ma się pojawiać tylko mała grupka dzieci, kilka osób, których twarze są łatwo rozpoznawalne wówczas szkoła powinna uzyskać zgodę rodziców na taką publikację.|

Apel do rodziców: Rodzice pytajcie swoje dzieci, które nie ukończyły 16 lat ale mają już pojęcie o tym czym jest umieszczenia ich wizerunku o ich zgodę na umieszczenie ich zdjęcia w mediach społecznościowych i to nie tylko tych prowadzonych przez placówki edukacyjne ale też na waszych profilach rodzicielskich. Zdjęcia nie mogą być intymne np. na nocniku itp. i stanowczo nie powinno publikować się zdjęć uroczych nagich lub półnagich dzieci bo to niestety może zostać użyte w niecnych celach. Pamiętajcie w Internecie nic nie ginie i zostaje tam na lata.

Potrzebujesz profesjonalnej i rzetelnej porady?

ZAPYTAJ ADWOKATA